رکوردشکنی آلودگی هوا پس از خاموشی‌ها

poster

برخی از شاخص‌های آلودگی هوای در هفته اخیرِ تهران تغییرات قابل توجهی داشته‌اند. ذرات معلق هوا با شیب بسیار تندی افزایش یافته‌اند، ازون در شُرفِ شکستن رکورد ده ساله است، دی‌اکسید کربن نسبت به ماه‌های مشابه در سال‌های گذشته بیشترین مقادیر خود را تجربه می‌کند و شاخص کل آلودگی هوای تهران در مقایسه با فصل‌های تابستانِ ده سال گذشته رکورد شکسته است [۱].

. . .

خلاصه تغییرات اخیر شاخص‌های آلودگی هوا در مقایسه با ده سال اخیر در جدول زیر و نمودارهای جداگانه آمده است.

شاخص آلودگی هواتوضیحات
PM2.5ذرات معلق ریز هوا در چند هفتۀ اخیر با شیب بسیار تندی افزایش یافته است.
PM10ذرات معلق درشت هوا در هفته‌های نخست امسال مقادیر بیشتری به نسبت سال‌های گذشته تجربه کرده و در چند هفتۀ اخیر با شیب بسیار تندی افزایش یافته است.
O3مقدار ازون که در تابستان هر سال به بیشترین مقدار خود می‌رسد و در سال‌‌های اخیر نیز رکوردهای جدیدی را ثبت کرده در شرف رسیدن به مقداری بی‌سابقه در ده سال اخیر است.  
NO2دی‌اکسید نیتروژن در خرداد ماه بیشترین مقدار خود نسبت به زمان مشابه در سال‌های گذشته تجربه کرده و در هفته گذشته نیز از مقادیر سابق خود بیشتر است.
SO2مقدار دی‌اکسید گوگرد پس از تغییر رفتار شدید در زمستان گذشته مانند سال گذشته به وضعیت سابق باز گشته و در حال حاضر افزایش یا کاهش ویژه تجربه نمی‌کند.
COمنو اکسید کربن در حال حاضر نسبت به متوسط ده سال گذشته مقدار کمتری را تجریه می‌کند اما طی دو سال گذشته روندی افزایشی داشته و امسال نسبت به سال گذشته نیز مقدار بیشتری را تجریه می‌کند.
AQIشاخص آلودگی کل در خرداد ماه بالاترین مقدار خود در زمان‌های مشابه در ده سال گذشته را تجربه کرده است.

آیا آلودگی هوا به تامین برق ربط دارد؟                                                          

بخش عمده سرمایش ایران در فصل گرم با مصرف برق و بخش عمده گرمایش ایران در فصل سرد با مصرف گاز تامین می‌شود[۲]. به بیان دیگر پیک مصرف برق در سال در فصل تابستان و پیک مصرف گاز در سال در فصل زمستان اتفاق می‌افتد. از طرف دیگر می‌دانیم یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش آلاینده‌های هوا احتراق سوخت‌های فسیلی در نیروگاه‌های حرارتی تولید برق است[۳]. در نتیجه باید آلاینده‌های هوا باید همراه با تغییرات دما در فصل‌های گرم و سرد بیشترین مقادیر خود را تجربه کند. این الگو کم و بیش در منحنی دو قله‌ایِ تغییرات شاخصِ کلِ آلودگی هوا مشخص است. آلودگی هوا معمولا در میانه زمستان و  تابستان به اوج خود می‌رسد.

احتراق سوخت‌های فسیلی برای تولید برق به منظور سرمایش در فصل گرم و تامین انرژی و گرمایش در فصل سرد موجب افزایش آلودگی هوا در تابستان و زمستان می‌شود. معمولاً افزایش آلودگی هوا در زمستان به خاطر ایستایی بیشتر هوا محسوس‌تر است اما در وضعیت کنونی مقدار شاخص کل آلودگی هوای تهران کم از اوج آن در زمستان ندارد.

با توجه به این که خاموشی‌های اخیر به دلیل ناکافی بودن تولید برق برای تامین مصرف، با افزایش ظرفیت نیروگاه‌ها و احتراقِ بیشترِ سوخت‌های فسیلی مدیریت شد (+)، مشاهده آثار تولید برق حرارتیِ بیشتر نیز در افزایش آلودگی هوا چندان دور از انتظار نیست. به عنوان نمونه نگاه کنید به شاخص‌ کل آلودگی هوا یا ذرات معلق در آن که همزمان با خاموشی‌های تیرماه ۱۴۰۰ و دی ماه ۱۳۹۹ نیز افزایش قابل توجهی داشته‌اند.  

با توجه به این که علت خاموشی‌های اخیر افزایش چشمگیرِ مصرف و ناکافی بودن تولید نیروگاه‌ها برای تامین آن بوده، پرسشی که اکنون مطرح می‌شود آن است که اگر مصرف برق با نوسازی و روزآمد کردنِ تکنولوژی و ارتقای فرهنگ مصرف مدیریت نشود بلکه تنها با تولیدِ بیشتر و بیشتر برقِ حرارتیِ تامین شود چه بر سر هوایی که تنفس می‌کنیم خواهد آمد؟!

. . .


. . .

پاورقی و ارجاع

[۱] شرکت کنترل هوای شهرداری تهران (+)

برای مشاهده سابقه تغییرات آلاینده‌ها در سال‌های گذشته و نحوه محاسبه شاخص کل در ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای تهران مراجعه کنید به:
آلودگی بی‌سابقه هوای تهران در سال ۹۹؛ سید سعید موسوی ۲۶ دی ۱۳۹۹ (+)

[۲]. معمای مصرف برق در ایران؛ بهمن اجدری، علیرضا کدیور ۱۶ تیر ۱۴۰۰ (+)

[۳]. شاخص‌های کنترل کیفیت هوا؛ سید سعید موسوی ۲۵ دی ۱۳۹۹ (+)

در حال حاضر قریب به ۹۰% برق کشور در نیروگاه‌های حرارتی تامین می‌شود (+)

منبع عکس (+)

نویسندگان

دانش‌آموختۀ مهندسی برق و تحلیلگر داده

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *